Roditelji! Pazite na svoju djecu. Sve su češće prijevare usmjerene na djecu.
Cyberkriminalci napadaju mlade igrače, iskorištavajući njihovu nevinost za financijsku dobit, prema izvješću koje je u petak objavila Mobile Premier League (MPL), popularna platforma za igre.
Prijevare u igricama predstavljaju ozbiljne rizike za sigurnost, privatnost i financijsku sigurnost djece, osobito zato što su mlađi ljudi ranjiviji, istaknuo je MPL.
Cyberkriminalci mogu iskoristiti osobne podatke kako bi počinili krađu identiteta, pristupili bankovnim računima ili čak sudjelovali u online uznemiravanju i cyberbullyingu, dodaje se. Osim toga, infekcije zlonamjernim softverom mogu ugroziti sigurnost uređaja, izlažući djecu dodatnim rizicima.
“Djeca su posebno ranjiva jer su manje sposobna razlikovati što je stvarno od onoga što je imaginarno u usporedbi s odraslima”, objasnio je Alex Ambrose, politički analitičar pri Zakladi za informacijsku tehnologiju i inovacije (ITIF), istraživačkoj i javnoj političkoj organizaciji u Washington, D.C.
Djeca mogu zamijeniti izmišljena imerzivna iskustva sa stvarnim,. Ovo je normalan dio djetetova kognitivnog i emocionalnog razvoja, ali još uvijek postoje pitanja o tome kako doživljaji poput igranja igrica pogoršavaju ovu zbunjenost.
Ono što izaziva još veću zabrinutost je to što ponekad djeca radije komuniciraju sa strancima na platformama za igrice nego na društvenim medijima.
Jednom kada namame mladu žrtvu stjecanjem njezinog povjerenja, kibernetički kriminalci mogu dobiti njihove osobne podatke, sugerirajući im da kliknu na poveznicu za krađu identiteta, preuzmu zlonamjernu datoteku na svoj uređaj prerušenu u mod igre za Minecraft ili Fortnite ili ih čak pripremaju za više podle svrhe.
Prevaranti favoriziraju Roblox
Stvaranje lažnih informacija koje su predatorima potrebne za njihove prijevare postalo je lakše s porastom umjetne inteligencije. Umjetna inteligencija olakšava stvaranje fiktivnih identiteta. Problem je i prije bio težak, a sposobnost stvaranja lažnih profila, lažnih glasova koji bi mogli predstavljati maloljetnika, postalo je još teže otkriti.
Međutim, prevaranti također koriste razlike između djece i odraslih kada smišljaju prijevare. Prevaranti se oslanjaju na psihološke trikove kako bi pridobili povjerenje svojih meta i spriječili ih da postavljaju previše pitanja.
Ovi trikovi mogu biti učinkovitiji na određenim populacijama, poput djece, jer su djeca manje psihički razvijena od odraslih.
Kako roditelji mogu zaštititi djecu od igračkih prijevara
Omogućite roditeljski nadzor i ograničite kupnju putem aplikacije kako biste spriječili neovlaštenu potrošnju.
Obrazujte djecu o sigurnim online praksama, kao što je prepoznavanje pokušaja krađe identiteta i nikad dijeljenje osobnih podataka sa strancima.
Redovito pratite aktivnosti igranja i potaknite otvorenu komunikaciju s djecom kako biste rano prepoznali potencijalne prijetnje.
Potaknite djecu da odmah prijave sve sumnjive aktivnosti ili zahtjeve za osobnim podacima.
Ograničavanje pristupa internetu za većinu djece je najbolji pristup. Roditelji moraju imati roditeljsku kontrolu gdje mogu nadzirati korištenje i pristup te ograničiti pristup djece sigurnim mjestima na internetu.
Najvažnije je postaviti jasne granice, ograničiti vrijeme ispred ekrana i osigurati da idu na platforme primjerene njihovoj dobi i igraju igrice primjerene njihovoj dobi.